Контрольна робота 7
Варіант 1
1. Б. 2. В. 3. Б.
5. Радо пташка лісова виспівує веснянку.
(Хто?) пташка ⇔ (що робить?) виспівує;
пташка (яка?) лісова;
виспівує (що?) веснянку;
виспівує (як?) радо.
6. Списування тексту.
Мова — наш вірний помічник протягом усього життя. Проте вона сама до рук не дасться. Щоб вільно, красиво розмовляти, треба вчитися. Вивчати правила, запам’ятовувати нові слова, прислів’я та приказки, вивчати вірші.
Не шкодуйте часу й зусиль для вивчення мови.
За А. Коваль
7. Текст-міркування.
ЧОМУ ТРЕБА БЕРЕГТИ РІДНУ МОВУ
Мова — найвищий дар людини. З перших днів свого життя людина чує рідну мову — мелодійну, ласкаву, ніжну, багату. За допомогою мови ми виражаємо свої думки, спілкуємося, вивчаємо досвід минулих поколінь, передаємо свої знання іншим. У мові — характер, історія, традиції народу. Тому потрібно наполегливо вивчати рідну мову, збагачувати її, піклуватися про чистоту мови. Адже кожне слово має нести в собі добро, справедливість і красу.
Варіант 2
1. Б. 2. В. 3. В.
5. По пшениці теплий вітер хвилями гуляє.
(Що?) вітер ⇔ (що робить?) гуляє;
вітер (який?) теплий;
гуляє (по чому?) по пшениці;
гуляє (чим?) хвилями.
6. Списування тексту.
Мова народу — кращий, що ніколи не в’яне й вічно знову розпускається, цвіт усього його духовного життя, яке починається далеко за межами історії.
У скарбницю рідного слова складає одне покоління за одним плоди глибоких сердечних рухів, плоди історичних подій, вірування, погляди.
За К. Ушинським
7. Текст-міркування.
ЧОМУ УКРАЇНСЬКУ МОВУ НАЗИВАЮТЬ СОЛОВ’ЇНОЮ
Із самого малечку в словах рідної мови людина відкриває для себе чарівний світ життя. У мові народ дбайливо зберігає красу і силу рідного слова. Неможливо забути колискові, що виспівувала мати неповторною рідною мовою, якою говорили діди й прадіди. Наша мова багата, як неозорі степи, красива, як калина, мелодійна та милозвучна, немов спів соловейка. Недаремно її називають солов’їною.